Kolumna do piwa ma znaczenie!

Kolumna do piwa

26 wrz. Kolumna do piwa ma znaczenie!

Przewrotny tytuł i chyba trudno się z nim nie zgodzić. Ma znaczenie i to nie jedno, albo inaczej mówiąc w nie jednym kontekście. Kolumna do piwa to w sumie jedno z najważniejszych miejsc w barze minibrowaru i browarach restauracyjnych. Kolumna taka to wizytówka browaru, miejsce spotkania browarnika i piwosza, restauratora i klienta. To niemal symbol całego przedsięwzięcia, jak źródło, z którego płynie radość, zadowolenie i satysfakcja zarówno dla browarnika jak i jego klientów.

Więc czym powinna cechować się idealna kolumna do piwa?

Pierwsze praktyczne wskazówki dotyczą techniki barmańskiej. Idealna kolumna powinna być tak ustawiona, mieć taka wysokość i przestrzeń wokół siebie, aby barman mógł wszystkie swoje czynności wykonać zgodnie z najwyższą sztuką barmańską. Barman musi mieć możliwość nie zanurzać kranu w piwie i nalewać piwo pod kątem 45 stopni, powinien też mieć pole manewru i odsuwania kufla po to, aby ścinać pianę przy pomocy mokrego skimmera trzymając kufel lub szklankę nadal w nachyleniu pod kątem 45 stopni. Dobrze by było aby w tym czasie nie tracił kontaktu wzrokowego z klientem, który na pewno będzie podpatrywał jak się piwo leje, jaką ma pianę i czy jest wszystko w porządku. Klient ma prawo widzieć wszystko, choć nie każdy ma takie możliwości aby wszystko pokazać.
Kolejna sprawa to wygląd kolumny. Tu wchodzimy już na wyższy poziom wtajemniczenia, bo i le projektując wnętrze minibrowaru i ustawienie baru łatwo jest spełnić wszelkie techniczne wymagania, to jednak w sprawie wyglądu trzeba pogodzić często wiele gustów i guścików. Inwestor ma inną wizję, browarnik inną, a jak do głosu dochodzą jeszcze tzw. podpowiadacze, to już się może zrobić mętlik. Na szczęście poważni inwestorzy zostawiają kwestie dekoratorskie oraz estetyki profesjonalistom i wolą polegać na zdaniu wyrobionego projektanta. Tak czy siak, kolumna do piwa ma być najbardziej charakterystycznym i wyjątkowym elementem browaru rzemieślniczego.

Jak może wyglądać kolumna do piwa?

Tradycyjne kolumny to miedziane nalewaki z wieloma kranami. To czy błyszczące, czy patynowane jest sprawą wtórną i zależy od wystroju całości lokalu. Ważne aby była w miejscu gdzie kusi wzrok klientów i aby rzucała się w oczy stojąc dumnie jak piwowar, który swoim imieniem firmuje wyjątkowe smaki piwa. W ostatnim stuleciu rozpropagowane zostały również kolumny ze stali nierdzewnej, na które też już powoli patrzy się jak na klasyczne i występują również w wersjach na wysoki połysk i w macie.

Więcej: kolumny do piwa, które tworzą legendę browarnictwa

Kolumna powinna mieć miejsce na oznaczenie gatunków – łatwiej się klientowi zdecydować, kiedy widzi logo piwa. Zresztą jak mówi nauka ponad 80% mężczyzn jest wzrokowcami, więc jedno spojrzenie zastępuje dziesiątki słów. W dobrym tonie jest też umieszczenie godła browaru, ew. innego znaku na kolumnie, który będzie rozpoznawalny i spełnia rolę herbu, loga czy znaku promocyjnego.

 

Autor: D.M.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.